Storpublik när artisten gästade Potatisfestivalen


Denny Bågenholm 2025-08-31

Sean Banan uppträdde och signerade autografer på Potatisfestivalen i Alingsås 2025.
Bild:Tommy Holl
Sean Banan uppträdde och signerade autografer på Potatisfestivalen i Alingsås 2025.

KULTUR & NÖJE | Ett soligt sensommarväder mötte festivalbesökarna förra helgen när det var dags för Potatisfestivalen. Matstånd, prova på-aktiviteter och gratis tårta stod på programmet, men det var Sean Banan som stod för den stora showen.

– Jag tror aldrig att jag har sett så mycket människor i Museiparken på en och samma gång, säger Josefin Cowie, enhetschef för turism och publika möten.


 

Från att tidigare ha varit en stadsfestival fylld av knallar och marknadsstånd har Potatisfestivalen fått en ny kostym med fokus på hållbara aktiviteter och nöjen. I kommunens sociala kanaler har reaktionerna inte låtit vänta på sig. Många är kritiska och uttrycker saknad efter den gamla festivalandan och de klassiska försäljningsstånden. Även Josefin Cowie har mötts av kritiken:

– Vi har fått en del reaktioner och som jag förstår det är det framför allt knallarna som folk saknade.

Läs mer i tidningen >>>

Följ oss på sociala medier:

Facebook: https://www.facebook.com/lokalpressen
Instagram: https://www.instagram.com/lokalpressen
Threads:  https://www.threads.net/@lokalpressen
X: https://twitter.com/lokalpressen_se
E-tidning: https://e-tidning.lokalpressen.se/

Din enda lokaltidning som kommer på papper och är helt GRATIS!
Lokalpressen, på webben, i brevlådan och sociala medier.


Tipsa en vn Skriv ut



Skicka insändare till oss


Senaste artiklarna
« Föreg. Nästa »

Annons


Vi använder cookies. Om du fortsätter använda vår webbplats innebär det att du godkänner detta.