Sparbanken storsatsar i Mölnlycke


Hanna Uhlin 2025-08-31

Sparbanken Sjuhärad öppnar ett nytt bankkontor med full service i Mölnlycke under 2026.
Bild:Pressbild
Sparbanken Sjuhärad öppnar ett nytt bankkontor med full service i Mölnlycke under 2026.

HÄRRYDA | Sparbanken Sjuhärad gör en av sina största satsningar någonsin och öppnar ett nytt fullservicekontor i Mölnlycke nästa år.

 

Satsningen sker i samarbete med delägaren Swedbank och innebär både ökad tillgänglighet för kunderna och stöd till lokala föreningar och projekt i Härryda kommun.

– Vi flyttar fram positionerna och stärker vår närvaro i en geografi med expansiva framtidsplaner. Tack vare delägarskapet kan vi tillsammans med Swedbank växa med såväl befintliga kunder samtidigt som vi också kan attrahera nya, säger Petter Hedihn, vd för Sparbanken Sjuhärad, i ett pressmeddelande.

Banken framhåller att etableringen är särskilt viktig när många banker väljer att minska sin lokala närvaro.

”I en tid där allt fler stänger sina kontor vill vi göra tvärtom och finnas på plats nära våra kunder och invånarna i Mölnlycke och Härryda”, skriver Sparbanken Sjuhärad i ett mejl till Lokalpressen.

I samband med satsningen överlåter Swedbank viss verksamhet i Härryda till Sparbanken Sjuhärad. Förändringen träder i kraft den 1 september och innebär att Swedbanks ägarandel ökar något, medan Sparbanksstiftelsen Sjuhärad minskar sitt innehav.

Läs mer i tidningen >>>

Följ oss på sociala medier:

Facebook: https://www.facebook.com/lokalpressen
Instagram: https://www.instagram.com/lokalpressen
Threads:  https://www.threads.net/@lokalpressen
X: https://twitter.com/lokalpressen_se
E-tidning: https://e-tidning.lokalpressen.se/

Din enda lokaltidning som kommer på papper och är helt GRATIS!
Lokalpressen, på webben, i brevlådan och sociala medier.


Tipsa en vn Skriv ut



Skicka insändare till oss


Senaste artiklarna
« Föreg. Nästa »

Annons


Vi använder cookies. Om du fortsätter använda vår webbplats innebär det att du godkänner detta.