Arkeologernas mystiska fynd kan dölja förhistorisk kultplats


Johanna Roos 2025-06-23

Fynden som arkeologen Niklas Borg och hans kollega hittills hittats på platsen intill Askimsskolan tyder på att lämningarna är från tidsåldern Senneolitikum (2350 f.Kr. – 1700 f.Kr.), som är senare delen av stenåldern.
Bild:Johanna Roos
Fynden som arkeologen Niklas Borg och hans kollega hittills hittats på platsen intill Askimsskolan tyder på att lämningarna är från tidsåldern Senneolitikum (2350 f.Kr. – 1700 f.Kr.), som är senare delen av stenåldern.

SYDVÄST | Brända ben, vapen tillverkade av flinta och mängder av keramikskärvor. Fynden som hittats vid den arkeologiska utgrävningen intill Askimsskolan viskar om att där för länge sedan legat någon form av rituell kultplats – och kanske även en gammal stenåldersgrav.

 

Det skulle bara bli en tillfällig lösning. Mikaelskyrkan i Askim behövde yta för paviljonger under sin renovering, men det projektet avbröts snabbt när marken av en slump visade sig vara av förhistoriskt intresse.

En märklig härd fångade ögat hos en förbipasserande. Kort därpå backade grävskoporna undan och istället tog arkeologer från Göteborgs stadsmuseum över.

Nu pågår en arkeologisk utgrävning som kanske, bara kanske, rör sig om en förhistorisk kultplats – eller ett dolt gravkomplex från stenåldern.

Niklas Borg, förhistorisk arkeolog vid Göteborgs stadsmuseum, står i ösregnet vid den pågående utgrävningen där högar av jord vittnar om arbetets intensitet. På en lerig sten har han och kollegan Miriam Erkell lagt en liten hög med benbitar och en annan med keramikskärvor.

Läs mer i tidningen >>>

Följ oss på sociala medier:

Facebook: https://www.facebook.com/lokalpressen
Instagram: https://www.instagram.com/lokalpressen
Threads:  https://www.threads.net/@lokalpressen
X: https://twitter.com/lokalpressen_se
E-tidning: https://e-tidning.lokalpressen.se/

Din enda lokaltidning som kommer på papper och är helt GRATIS!
Lokalpressen, på webben, i brevlådan och sociala medier.


Tipsa en vn Skriv ut



Skicka insändare till oss


Senaste artiklarna
« Föreg. Nästa »

Annons


Vi använder cookies. Om du fortsätter använda vår webbplats innebär det att du godkänner detta.