Ny division väntar för raketlaget Hovås Billdal


Melvin Malmberg 2025-04-11

Det soliga genrepet under träningslägret i Halmstad slutade med en 2 – 0-seger mot Stene IF.
Bild:Hovås Billdal IF
Det soliga genrepet under träningslägret i Halmstad slutade med en 2 – 0-seger mot Stene IF.

SPORT | Nytt år, ny division för Hovås Billdal IF. Det börjar bli en vana för klubbens herrlag som har blivit uppflyttade tre säsonger i sträck.

– Det gäller att försöka anpassa sig så fort som möjligt, säger lagets mirakeltränare Lasse Svensson.


 

När Lokalpressen ringer Hovås Billdal-tränaren Lasse Svensson har han nyss kommit hem till Göteborg igen. Helgen har han spenderat i Halmstad, där hans lag förberett sig inför den stundande säsongen.

– Jag tycker att vi har blandat och gett på försäsongen, och lägret gav oss en ypperlig möjlighet att adressera vad som vi tycker har varit bra och mindre bra i vinter. Mycket av träningen har gått ut på att nöta på detaljer och komma in i rätt läge inför säsongen, vilket var både roligt och välbehövligt, säger han.

Däremot anser Svensson att huvudsyftet med lägret var något annat.

– Den stora grejen är att få åka iväg tillsammans och få en helg ihop. Man får tid att hänga med varandra, samtidigt som vi kan gå igenom vad vi har gjort bra och dåligt under försäsongen.

Läs mer i tidningen >>>

Följ oss på sociala medier:

Facebook: https://www.facebook.com/lokalpressen
Instagram: https://www.instagram.com/lokalpressen
Threads:  https://www.threads.net/@lokalpressen
X: https://twitter.com/lokalpressen_se
E-tidning: https://e-tidning.lokalpressen.se/

Din enda lokaltidning som kommer på papper och är helt GRATIS!
Lokalpressen, på webben, i brevlådan och sociala medier.


Tipsa en vn Skriv ut



Skicka insändare till oss


Senaste artiklarna
« Föreg. Nästa »

Annons


Vi använder cookies. Om du fortsätter använda vår webbplats innebär det att du godkänner detta.