Dubbla kvartsfinaler idag för Sävehof


Denny Bågenholm 2022-04-10


SPORT | Sävehof är i slutspel med både sitt herr- och damlag. Idag är det dags för kvartsfinal tre för båda lagen. Herrlaget möter Lugi klockan 15.30 och damlaget möter VästeråsIrsta 17.15 i Partille Arena.

Herrlaget fick en tuff start på kvartsfinalserien med underläge direkt i första matchen på hemmaplan. Laget höjde sig rejält och utjämnade på bortaplan i lördags, idag är det dags för match tre, ställningen är 1-1 i bäst av fem.

– Det känns vidöppet. Lugi vann första matchen här när de inte hade fullt lag, men nu har de det med Casper Käll och alla tillbaka. Även sett till hur matcherna sett ut så känns det som att kvartsfinalserien kan sluta hur som helst. Historiken med serien spelar ingen roll och Lugi har visat i båda matcherna att de är riktigt svåra att tas med, säger tränare Michael Apelgren på Sävehofs hemsida.

Damerna har haft det betydligt enklare och vunnit stort i de inledande kvartsfinalerna mot VästeråsIrsta. Vinner Sävehof idag går de till semifinal med 3-0 i matcher.

– Jag är säker på att Västerås kommer göra allt för att vinna. De kommer vara som ett djur som är redo att slåss och det kommer vi behöva vara uppmärksamma på. Med bredden som vi har så kan vi mata på i 60 minuter och sett till de tre senaste matcherna, inklusive den senaste i serien, så har vi förvisso haft ledningen i första halvlek men det är i den andra halvleken som det känts att vi haft en växel ytterligare att sätta in och det ska vi försöka göra även på söndag, säger huvudtränare Rasmus Overby på Sävehofs hemsida.

Följ oss på sociala medier:
Facebook - https://www.facebook.com/lokalpressen
Instagram - https://www.instagram.com/lokalpressen


Tipsa en vn Skriv ut



Skicka insändare till oss


Senaste artiklarna
« Föreg. Nästa »

Annons


Vi använder cookies. Om du fortsätter använda vår webbplats innebär det att du godkänner detta.