Wendelsbergsparken får dubbelt så stor discgolfbana


Hanna Uhlin 2024-07-14

Sommaren 2021 öppnade Wendelsbergs discgolfpark i Mölnlycke. Nu får parken ytterligare en bana med dubbelt så många hål.
Bild:Arkivbild
Sommaren 2021 öppnade Wendelsbergs discgolfpark i Mölnlycke. Nu får parken ytterligare en bana med dubbelt så många hål.

HÄRRYDA | I fjol fick Mölnlycke Frisbee Clubs planer på en ny discgolfbana grönt ljus av kommunen. Nu har klubben fått ekonomiskt stöd och kan påbörja byggandet av en ny 18-hålsbana i Wendelsbergsparken.

– Jättekul, snart slipper folk åka till Skatås för att spela på en större bana, säger Daniel Frosterud, ordförande för Mölnlycke Frisbee Club.


 

Daniel Frosterud har länge önskat en 18-hålsbana som komplement till den befintliga niohålsbanan i Wendelsbergsparken. Under hösten fanns en färdig skiss och arrendeavtal med kommunen på plats – allt som saknades var finansiering.

Nu har Mölnlycke Frisbee Club fått bidrag från både Arvsfonden och RF-SISU och kan därmed påbörja anläggningen av en ny discgolfbana. Den nya banan ska byggas uppe i skogen och sträcka sig bort mot Bråta återvinningscentral. Dessutom ska den bli dubbelt så stor som den nuvarande banan. Det är nödvändigt av flera anledningar, menar discgolfklubbens ordförande Daniel Frosterud.

– Den gamla banan är omtyckt och bra, men den håller inte för större arrangemang. En längre och lite svårare bana gör att vi kan anordna tävlingar, utveckla ungdomsverksamheten och erbjuda en utmaning för etablerade spelare. Klubben har också vuxit rejält och alla ungdomar som deltar i vår sommarskola ryms inte på 9-hålsbanan. Dessutom blir banan snabbt full på helgerna, säger han.

Niohålsbanan ägs av kommunen och sköts sedan öppningen 2021 av Mölnlycke Frisbee Club. Den nya banan ska både drivas och ägas av frisbeeklubben som nu planerar att påbörja inköp och byggnation efter sommaren. Om allt går som planerat kan den nya banan stå färdig redan till hösten, men i nuläget återstår en del frågetecken.

– Arvsfonden vill inte betala ut hela bidragssumman utan ett tioårsarrende. I dagsläget har vi fått ett femårsarrende från kommunen, men vi har bett dem förlänga arrendet och får se när det kan tas upp i kommunstyrelsen, säger Daniel Frosterud och fortsätter:
– Om vi inte får tillgång till hela summan kommer det ta längre tid att anlägga utkastplattformarna, men vi har så det räcker till alla inköp och räknar med att kunna öppna banan senast nästa vår.

I sommar väntar röjning för att göra plats för den nya 18-hålsbanan i Wendelsbergsparken. Det är ett arbete som klubben tar sig an med glädje, enligt Daniel Frosterud.

– Vi är många som jobbar mot samma mål och har sett fram emot det här länge. Nu är vi på gång och det är jättekul att de här bidragen kom, så vi kan göra verklighet av drömmarna. Det blir ett lyft både för klubben och Wendelsbergsparken i stort.

Följ oss på sociala medier:
Facebook - https://www.facebook.com/lokalpressen
Instagram - https://www.instagram.com/lokalpressen
Threads – https://www.threads.net/@lokalpressen
X - https://twitter.com/lokalpressen_se

Din enda lokaltidning som kommer på papper och är helt GRATIS!
På webben, i brevlådan och sociala medier.



Tipsa en vn Skriv ut



Skicka insändare till oss


Senaste artiklarna
« Föreg. Nästa »

Annons


Vi använder cookies. Om du fortsätter använda vår webbplats innebär det att du godkänner detta.