Rivalmöte ikväll i Södercupens final


Melvin Malmberg 2024-03-06

Lokalpressen besökte måndagens träning på Mölnlycke IP, då MIF förberedde sig inför kvällens cupfinal mot Landvetter IS.
Bild:Melvin Malmberg
Lokalpressen besökte måndagens träning på Mölnlycke IP, då MIF förberedde sig inför kvällens cupfinal mot Landvetter IS.

Mölnlycke IF:s tränare Alan Wandi.
Bild:Melvin Malmberg
Mölnlycke IF:s tränare Alan Wandi.

SPORT | Ikväll spelas finalen i Södercupen 2024. I finalen på Lindevi IP tar sig Mölnlycke IF an Landvetter IS, i vad som är ett riktigt rivalmöte.

– Vi värdesätter matchen väldigt högt, Södercupen är något som vi har pratat om hela vintern, säger Alan Wandi, tränare för Mölnlycke IF.


Förra hösten tog Mölnlycke steget upp i Division 3 Mellersta Götaland. Fjolårssäsongen bjöd på en rafflande säsongsavslutning där Mölnlycke till slut lyckades att skaka av sig IF Väster, och därmed ta klivet upp i seriesystemet.

 Vi gjorde väldigt många bra saker under fjolåret. Bland annat var vi helt obesegrade på hemmaplan, där vi vann elva av elva matcher, och det är ju en viktig aspekt. Sen hade vi bra närvaro året igenom, inga skador som året innan. Alla pusselbitarna satt på plats, säger en nöjd Alan Wandi en kall måndagskväll på Mölnlycke IP inför att träningen ska dra igång.

Under försäsongen har han jobbat hårt med att sätta ihop en slagkraftig trupp som är redo att konkurrera i trean, och tror sig själv ha lyckats.

 Vi har tagit in sex nya spelare, och jag är nöjd med varenda en. Vi tappade tyvärr tre spelare under fjolårshösten, vilket ledde till att vi var för tunna på hösten. Så nu under vintern har dessa spelare kommit in för att förstärka och bredda truppen. Just nu är truppen spikad och jag känner mig väldigt nöjd med den, säger han.

Under onsdagskvällen spelar Mölnlycke finalen i Södercupen mot lokalrivalerna Landvetter. För Mölnlycke gäller det bara att fortsätta på det sätt som de spelade under fjolåret.

 Bara fortsätta att utvecklas, och vi vill visa att vi har tagit steg från fjolåret. Jag jobbar väldigt mycket med varje spelare individuellt, och mitt mål är att varje spelare i truppen ska känna att de är här för att bli bättre varje träning, varje vecka. Så vi ska egentligen bara göra det vi gjorde under fjolåret ännu bättre mot Landvetter.

Vad betyder cupfinalen för er?
– Vi värdesätter matchen väldigt högt, och Södercupen är någonting som vi har pratat om hela vintern. Med Landvetter på andra sidan lägger det till extra värde, då det är en riktig derbykänsla att möta dem.

– De är i Division 2, vi är i Division 3, men egentligen är det inte så stor skillnad på oss kvalitetsmässigt. Vi mötte dem förra året, och vi förlorade med 1-0 på straff, så vi känner oss väldigt revanschsugna, säger Wandi.

På andra sidan står alltså Landvetter IS, som under fjolåret slutade på tionde plats i Division 2 Västra Götaland. Under försäsongen har de förstärkt sin trupp genom att bland annat värva tillbaka yttern Fredrik Alnäs, som under de föregående säsongerna tillhört Sävedalens IF, och anfallaren Robert Lipovac från seriekonkurrenterna Lindome GIF. I semifinalen av Södercupen besegrade Landvetter just Lindome med 5-3, efter att ha vunnit mot Dalen/Krokslätt FF och IF Mölndal Fotboll i Södercupens gruppspel.

Så här skriver Landvetter IS på sina sociala medier inför matchen:
"Onsdagens final spelas på Lindevi IP i Lindome, i och med att Lindome GIF varje år har ett arrangörsansvar för Södercupen. Vi hoppas många Landvetterbor tar sig till Lindevi på onsdag för att heja fram laget. Målet är att vinna både fotbolls- och läktarmatchen mot Mölnlycke IF!"

Mölnlycke besegrade i sin tur Fässbergs IF med 3-0 i sin semifinal i lördags, och slog dessförinnan ut Guldhedens IK och Hällesåker IF i gruppspelet.

Vinnaren av Södercupens final kvalificerar sig till den första rundan av Svenska cupen. Väl där väntar ytterligare två kvalrundor innan lagen går in i huvudturneringens gruppspel.

Följ oss på sociala medier:
Facebook - https://www.facebook.com/lokalpressen
Instagram - https://www.instagram.com/lokalpressen
Threads – https://www.threads.net/@lokalpressen
X - https://twitter.com/lokalpressen_se

Din enda lokaltidning som kommer på papper och är helt GRATIS!
På webben, i brevlådan och sociala medier.


Tipsa en vn Skriv ut



Skicka insändare till oss


Senaste artiklarna
« Föreg. Nästa »

Annons


Vi använder cookies. Om du fortsätter använda vår webbplats innebär det att du godkänner detta.