Sörhaga/Alingsås Hockey till playoff – precis som Lerums BK


Melvin Malmberg 2025-02-26

Jubel hos Sörhaga/Alingsås som nu möter Varberg i playoff (bäst av tre matcher) med start i morgon.
Bild:Isa Gullbekk
Jubel hos Sörhaga/Alingsås som nu möter Varberg i playoff (bäst av tre matcher) med start i morgon.

SPORT | Sörhaga/Alingsås Hockey är klara för hockeyn slutspelskval. Avancemanget satt långt inne för laget som hade turen på sin sida.

– Vi har spelat lite krampaktigt under det senaste, säger lagets tränare Martin Krook.


 

Länge såg Sörhaga/Alingsås ut att vara med och tävla om förstaplatsen i Alltrean – som leder direkt till kvalserien till HockeyTvåan. Men tre raka förluster i Alltreans slutskede innebar att laget istället fick finna sig i att kämpa för en plats bland seriens tre bästa, som behöver spela ett playoff för att kvalificera sig för kvalserien.

I slutändan blev det en fjärdeplats för Sörhaga/Alingsås. Men Sölvesborg IK – som spelar i Hockeytvåan – har tidigare dragit sig ur sin serie, och det har bestämts att den bästa fyran i Alltrean föräras med en playoff-plats till kvalserien. Efter förra helgens avslutande omgång av Alltrean, där Sörhaga/Alingsås besegrade IF Lejonet med 4–3 efter straffar, blev det klart att det var de som knep den extratillsatta platsen.

– Vi visste om förutsättningarna på förhand. När det stod 3–3 i matchen fick vi beskedet att det var klart, att vi alltså blir den bästa fyran. Det var en skön känsla, särskilt med tanke på att en av våra målsättningar var att komma till playoff, säger han.

Laget återhämtar sig fortfarande från den formsvacka som kostade dem direktavancemang till kvalserien, menar tränare Krook.

– Vi har spelat lite krampaktigt under det senaste. En klar majoritet av truppen är från Alingsås och det här är därmed någonting som betyder väldigt mycket för spelarna. Där tror jag att det har låst sig lite, säger han och fortsätter:

– När vi låg etta där så kände vi att det inte är många poäng som behövs för att vi ska klara detta, och då började vi att darra. Jag hoppas att det ska släppa nu när vi har tagit oss ur Alltrean.

Redan på torsdag sätter playoff-matcherna till kvalserien igång. Playoffet består av en matchserie på bäst av tre matcher, där Sörhaga/Alingsås ställs mot Varberg HK. Martin Krook är positivt inställd till att matchserien sätter igång så snabbt efter sista serieomgången.

– Jag tror att det bara är bra att få fortsätta spela. De som går direkt till kvalet får vila en vecka, men jag ser det inte som en nackdel att vi fortsätter vårt matchande direkt, säger han innan han fortsätter genom att ge en snabb analys om veckans motstånd.

– De har en formation som är extremt bra med ett gäng mycket skickliga spelare, men vi tror fortfarande att vi har all chans i världen att matcha dem. I veckan ska vi kolla närmare på några av deras matcher och se vad vi kan göra, sa Krook inför tekning av playoffet.

Match två spelas på hemmaplan 1 mars, och vid en eventuell likaställning så spelas match tre den 2 mars (också det på hemmais).

Lerums BK slutade trea i samma serie och möter Lenhovda IF i sitt playoff.

"Då har vi spelat sista matchen i Alltrean för det här året, vi slutade på en tredje plats med 27 inspelade poäng, vilket är 6 poäng mer än vi hade förra säsongen. Förra året räckte alltså 21 poäng för att gå vidare till Play-in men i år krävdes hela 25 poäng för fortsatt spel. Vi hade en målsättning i gruppen att ta oss vidare och den infriades, vi pratade innan serien började om att vinna våra hemmamatcher och lyckas stjäla några poäng på bortaplan. Nu blev det inte riktigt så, men tack vare riktigt starkt spel på bortaplan lyckades vi ändå samla ihop motsvarande poäng", skriver LBK-tränaren Daniel Bengtsson, på klubbens hemsida, och fortsätter:

"Vi vet inget om Lenhovda alls mer än att dom vann sin fortsättningsserie komfortabelt före Virserum som vi mötte i play-in förra året. På 15 spelade matcher har de endast en förlust och 2 oavgjorda, så det är säkert ett riktigt bra lag vi möter. Skulle vi lyckas slå ut Lenhovda så väntar en kvalgrupp med start söndagen den 9:e mars. Nu behöver vi all stöttning vi kan få från läktaren så kom ner till ishallen och gör det till en folkfest, mars är ju bästa tiden på året för hockey, för det är då slutspelen startat!!!", skriver LBK-tränaren Daniel Bengtsson på klubbens hemsida.

Även Partille HK var med i Alltrean Södra B men får nu ta tidig semester efter att ha slutat på plats sex av åtta. Det är slutspelat också för det fjärde hockeylaget i Lokalpressens bevakningsområde, Härryda HC, som blev tvåa i HockeyTrean Södra B:s fortsättningsserie.

Facebook: https://www.facebook.com/lokalpressen
Instagram: https://www.instagram.com/lokalpressen
Threads:  https://www.threads.net/@lokalpressen
X: https://twitter.com/lokalpressen_se
E-tidning: https://e-tidning.lokalpressen.se/

Din enda lokaltidning som kommer på papper och är helt GRATIS!
Lokalpressen, på webben, i brevlådan och sociala medier.


Tipsa en vn Skriv ut



Skicka insändare till oss


Senaste artiklarna
« Föreg. Nästa »

Annons


Vi använder cookies. Om du fortsätter använda vår webbplats innebär det att du godkänner detta.